Öt fiatal magyar férfi közül egy meddő, de a férfi meddőség olyannyira tabutéma, hogy az érintettek sokszor még saját maguknak sem merik bevallani a problémát. A férfiak nemzőképessége sajnos folyamatosan csökken, ezért a férfi meddőségről és a megoldási lehetőségekről beszélni kell!
Jó hír, hogy a férfi meddőség nagyon sok esetben hatékonyan kezelhető, rossz hír, hogy ehhez az első lépés a legnehezebb: felismerni és vállalni a felelősséget, hogy a nemzőképesség, a legfőbb büszkeség, nem úgy működik, ahogy azt várnád.
A férfi meddőség leggyakoribb okai nem a génekben keresendők:
- Táplálkozási anomáliák
- Túlzott dohányzás, alkohol vagy kábítószer fogyasztás (A káros élvezeti szerek sokszor mértéktelen használata)
- Tiltott testépítő szerek használata (A testépítő szerek sokszor maradandó spermiumképzési anomáliákat, rendellenességeket okozhatnak, emiatt ezek használata nem javasolt. A mellékhatást elsősorban a pluszban bevitt férfi nemi hormonok okozzák.)
- Gyógyszer mellékhatások
- Gyerekkori, herét is érintő betegségek késői következményei
- Here-, prosztatagyulladások szövődménye; here visszértágulat
- Környezeti ártalmak (pl. sugárterhelés telefontól, laptoptól, egyéb elektromos eszközöktől. A here igen érzékeny a külső behatásokra, s ez elsősorban az aránylag gyorsan osztódó, kialakulóban levő spermiumokat érinti. Emiatt fontos a felesleges hő-és elektromágneses ártalmak elkerülése.)
Amennyiben a kiváltó ok nem funkcionális eredetű, akkor életmódbeli változtatásokkal, helyes táplálkozással, vitaminokkal és gyógyhatású készítményekkel javítható a spermiumok száma és minősége. A férfi meddőség jó eséllyel javítható abban az esetben is, ha a kiváltó ok szervi eredetű. Ilyenkor andrológus szakorvost célszerű felkeresni, akivel a diagnózis pontos felállítása után döntenek a kezelésről, esetleges műtétről, végső esetben pedig a donor inszemináció vagy az örökbefogadás lehetőségéről.